Възрастната дама, която скри шапката на всички заклети планинари
„Разходката на баба Гейтуд“ описва планинските преходи на 67-годишната Ема Гейтуд, която след труден и изморителен живот на домакиня и майка на 11 деца, 24 внуци и 30 правнуци решава да замине далеч от всичко, за да се потопи в тишината и спокойствието на природата.
Упоритата дама се превръща в знаменитост в Америка и медиите масово отразяват нейните постижения. Малко обаче са хората, които научават детайли от живота й преди излизането на тази биографична и документална книга, също впрочем написана от журналист. Бен Монтгомъри разказва истината за брака на Ема, в който тя дълги и тягостни години търпи съпруга си насилник, редовно нанасящ й тежки побои.
На няколко пъти Ема прави опити да се раздели с мъжа си и, когато най-сетне успява, започва да живее щастливо и без страхове. Позволява си да прави „каквото си иска“, а вълнуващото й пътешествие по пътеката на Апалачите (най-дългият пешеходен маршрут в света) изглежда е еманация на така очакваната и бленувана свобода.
Наред с туристическите подробности за маршрута книгата представя и особеностите на времето, в което живее Ема. Тя се отправя към продължителните планински предизвикателства в средата на миналия век, когато все повече американски домакинства вече са се сдобили с автомобили и лека-полека загърбват ходенето пеша. Баба Гейтуд успява да вдъхнови немалко младежи да се обърнат отново към движението и разходките на чист въздух.
Прочитането на „Разходката на баба Гейтуд“ ми отне доста време, защото книгата се конкурираше (не особено успешно) с третия сезон на „Stranger Things”, както и с редица епизоди на друг сериал по Netflix – “Gossip Girl” (да, какво да се прави, гледам го…). Каквито и качества да притежава, тази творба на моменти малко ми доскучаваше, най-вече заради подробните описания на местности, които нито някога съм чувала, нито, по всяка вероятност, някога ще видя.
Все пак – за дните, в които човек реши да се отдаде на вдъхновяващи четива за движение сред природата и преодоляване на препятствия със силата на волята, историята на Ема Гейтуд ще му свърши отлична работа.
Харесай във Facebook