Имперският протокол повелява: Изумление и трепет

„В древнояпонския имперски протокол е указано, че към Императора трябва да се обръщаме с „изумление и трепет“. Тази формула винаги ме е възхищавала. Тя ми напомня за японските филми, в които самураите се обръщат към своя шеф с глас, разтреперан от свръхчовешки респект.
Господин Ханеда беше началник на господин Омоши, който беше началник на господин Сайто, който беше началник на госпожица Мори, която беше моята началничка. Аз нямах подчинени. Би могло да се каже и иначе. Аз бях подчинена на господин Сайто, и така нататък, като се има предвид, че заповедите в низходящ ред можеха да прескачат йерархичните нива.
Иначе казано, в компанията „Юмимото“ аз бях на разположение на всички останали. “
Думите са на Амели, главна героиня в очарователния роман на Амели Нотомб „Изумление и трепет“. Родената в Белгия авторка е прекарала част от детството си в Япония и отлично предава особеностите на поведението и на мъжете и на жените в тази страна, най-вече (но не само) в корпоративния свят.
Краткият и на моменти сюрреалистичен роман много ми допадна. Младата героиня скрито се възхищава на изключителната красота на своята пряка ръководителка в „Юмимото“, но госпожица Мори се държи меко казано сурово и пренебрежително с нея.
Книгата предава абсурдите, които могат да съществуват в една голяма компания. Макар акцентът да е, че фирмата е именно японска, със сигурност подобни ситуации се случват и в други конгломерати, населени с шефове с мания за величие, с уплашени служители или с преуморени кадри.
Но докато един обикновен разказ за бизнес обществото би бил просто описание на тъжната действителност, то историята, разказана в контекста на японските традиции и обичаи, вече е обвита в студена изтънченост, ледено достойнство и красива жестокост.
Младата Амели се подчинява на всички прищевки на своите ръководители, търси спасение в своето вечно налично чувство за хумор и оптимистичната си нагласа, че, каквото и да става, тя е в тази компания за малко, а след това – ще поеме по нов път. Докато чака да настъпи краят на договора й, може би ще успее да се приобщи към дистанцираните японци поне малко…
Харесай във Facebook
4 Отговори
[…] „Изумление и трепет“ на Амели Нотомб беше причината да прочета и друга книга на белгийската авторка, а именно „Зимно пътуване“. Впечатлението ми от тази книга обаче не е чак толкова добро, колкото за предишното заглавие. […]
[…] Изумление и трепет“ на Амели Нотомб беше причината да прочета и друга книга на белгийската авторка, а именно „Зимно пътуване“. Впечатлението ми от тази книга обаче не е чак толкова добро, колкото за предишното заглавие. […]
[…] „Изумление и трепет“ на Амели Нотомб беше причината да прочета и друга книга на белгийската авторка, а именно „Зимно пътуване“. Впечатлението ми от тази книга обаче не е чак толкова добро, колкото за предишното заглавие. […]
[…] „Изумление и трепет“ на Амели Нотомб беше причината да прочета и друга книга на белгийската авторка, а именно „Зимно пътуване“. Впечатлението ми от този роман обаче не е чак толкова добро, колкото от предишното заглавие. […]